Results 2010

Liga Act

General placings 2010

General placings Eusko Label Liga
Classification Club Points
1 Urdaibai Umpro Avia 190
2 Orio Amenabar 183
3 San Juan Iberdrola 145
4 Naturhouse Castro 144
5 Pedreña 131
6 Astillero 127
7 Tirán Pereira 114
8 San Pedro Ecolmare 113
9 Hondarribia Orsa 90
10 Kaiku Ambilamp 89
11 Zumaia Altuna y Uria 40
12 Zarautz Inmob. Orio 18
Eusko Label Liga

Best skipper classification 2010

Best skipper classification
Classification Club Skipper Points
1 Orio Amenabar AITOR CARRILLO 21
2 Urdaibai Umpro Avia LUR URIBARREN, ASIER AREGO 21
3 Pedreña BORJA GÓMEZ 17
4 San Juan Iberdrola ENDIKA PEREZ 10
5 Kaiku Ambilamp ASIER ZURINAGA 9
6 Hondarribia Orsa IOSEBA AMUNARRIZ 8
7 Naturhouse Castro IKER GIMENO, SANTIAGO LOPEZ DE VICU 6
8 Tirán Pereira DAVID ALVAREZ, DAVID AROSA 5

Results by race

Results by race
Name Place Date
1 I Bandera SEAT - G.P. Villa de Bilbao Bilbao 07-03-2010
2 XIII Bandera Movistar San Sebastián 07-04-2010
3 VI Bandera Marina de Cudeyo-G.P. Dynasol Pedreña 07-10-2010
4 III Bandera Ambilamp Portugalete 07-11-2010
5 XXVIII Bandeira Concello de Moaña Moaña 07-17-2010
6 I Bandeira Afamo Moaña 07-18-2010
7 I Bandera Iberdrola Pasai Donibane 07-24-2010
8 Kepa Deun Arratzalearen Kofradia XVI. Ikurriña Pasai San Pedro 07-25-2010
9 Getxoko Estropaden XXXII. Ikurriña Getxo 07-31-2010
10 Zumaiako XXV. Ikurriña Zumaia 08-01-2010
11 Zarauzko XXXIII. Estropadak 1J Zarautz 08-14-2010
12 Zarauzko XXXIII. Estropadak 2J Zarautz 08-15-2010
13 XIII Bandera Real Astillero de Guarnizo -XXXVIII G.P. Ayuntamiento Astillero-III Trofeo HP El Astillero 08-21-2010
14 Hondarribiko XXIII. Ikurriña - GP Mapfre Hondarribia 08-22-2010
15 ORIOko XX. Traineru Estropadak-Inmobiliaria Orio XIII. Ikurriña Orio 08-28-2010
16 XII Bandera Flaviobriga Castro Urdiales 08-29-2010
17 Play Off Ascenso ACT J1 Bermeo 09-18-2010
18 Bermeo Hiriko XXVIII. Ikurriña Bermeo 09-18-2010
19 Play Off Ascenso ACT J2 Portugalete 09-19-2010
20 XL G.P:- XXXVI Bandera El Corte Inglés Portugalete 09-19-2010